Кременецький колегіум. Цей легендарний навчальний заклад має давню та цікаву історію та пережив не одне реформування та перетворення.


Будівництво цього закладу було розпочато коштом родини польських магнатів Вишневецьких у 1731 році і тривало до 1743 року. Архітектурний комплекс поєднав костелкелії та два навчальні корпуси. Єзуїти присвятили костел засновнику ордена Ігтатію Лойолі та Станіславу Костці. В колегіумі велась підготовка вчителів для єзуїтських шкіл.

У 1773 році буллою папи Климента XIV орден єзуїтів було скасовано, після чого колегіум закрито. Пізніше у приміщеннях колегіуму функціонували підокружна, а з 1783 року окружна світські школи.

 

Між тим У 1803-1805 роках за наказом російського царя Олександра Першого Тадеуш Чацький на базі колегіуму заснували Вищу гімназію. За задумом Чацького згодом гімназія мала стати навчальним закладом університетського рівня - «Волинськими Афінами».

Tadeusz Czacki

Спеціально була придбана у Варшаві особиста бібліотека останього польського короля Станіслава Августа Понятовського. Надалі бібліотека постійно поповнювалася; до 1831 року в ній нараховувалося 34 378 томів. На пожертви меценатів придбано колекцію мінералів, оснащення для астрономічної та фізичної лабораторій. При закладі існувала власна метеорологічна станція. Учнями Кременцького закладу здебільшого були діти дрібної шляхти та міщан (полякиукраїнцієвреї). Найбідніші мали право розраховувати на стипендію.

У 1806 році ірландський садівник Діонісій Макклер, приїхав на запрошення Тадеуша Чацького до колегіуму, де за участю професора Віллібальда Бессера заклав парк та ботанічний сад. Тут було зібрано 8350 рослин різних видів, а їх насіння та живці міг безкоштовно отримати будь-хто. Зауважимо, що наприкінці XX сторіччя комплекс колегіуму було визнано видатною пам’яткою архітектури країни.

Між тим у 1833 році за участь студентів ліцею в польському повстанні 1831 року за наказом російського царя Першого ліцей було ліквідовано. Бібліотеку, колекцію картин, гравюр та скульптур було конфісковано і передано новоствореному імператорському університету Святого Володимира в Києві. А в будівлях ліцею було розташовано православну Волинську духовну семінарію.

 

Між тим на початку 20-х років ХХ сторіччя, коли Кременець опинився в складі Польщі, на основі указу Юзефа Пілсудського в старовинних спорудах було відкрито комплексний навчальний заклад, що отримав назву Кременецький ліцей. Але восени 1939 року ліцей закрили, а вже весною наступного року тут було відкрито Кременецький учительський інститут, який мав чотири факультети. 1950 року інститут був реорганізований у педагогічний. Втім через двадцять років педагогічний інститут перевели в Тернопіль, а в старовинних спорудах Кременця знову відкрили педагогічне училище.

Лише у липні 2002 року рішенням Тернопільської обласної ради на базі Кременецького педагогічного коледжу ім. Тараса Шевченка було утворено Кременецький обласний гуманітарно-педагогічний інститут імені Тараса Шевченка.

опрацював док. Андрій Матвійчук